Warning: A non-numeric value encountered in /ssw_new/templates/as002091free/includes/includes.php on line 78
Prowincjalne

 

(ANS – Rzym) – Od piątku, 15 stycznia, do niedzieli, 17 stycznia, będą się odbywać, w formie online, Dni Duchowości Rodziny Salezjańskiej. Na chwilę obecną jest ponad 5 tys. zapisów, co dotyczy 12 ośrodków koordynacji regionalnej – językowych.
Dni te będą przebiegać zgodnie ze specyficznym programem, a w piątek, 15 stycznia, i sobotę, 16 stycznia, w dwóch różnych blokach: wspólnym, w streamingu, o zasięgu światowym, od godz. 13.00 do 15.30 czasu włoskiego oraz – regionalnym, który będą prowadzić poszczególne regionalne ośrodki koordynacyjne w różnym czasie, zależnie od stref czasowych.

Wszystko rozpocznie program wspólny w piątek 15 stycznia, który będzie trwać od godz. 13.00 do 15.30, a na który złożą się: sesja otwarcia, modlitwa i prezentacja Wiązanki 2021 ze strony Przełożonego Generalnego ks. Ángela Fernándeza Artime. A poza tym głos zabierze bp Derio Olivero, biskup Pinerolo. Ta pierwsza część będzie bezpośrednio transmitowana na stronie Facebook ANS i ANSChannel.

W sobotę 16 stycznia będą się odbywać obrady wspólne na tych samych kanałach, które zostały wskazane powyżej, a transmisja bezpośrednia rozpocznie się o godz. 13.00 “Głosem Grup Rodziny Salezjańskiej na świecie”.

Równolegle do wspólnych obrad będą się odbywać, z podziałem na różne grupy językowe, prace, które będą prowadzić różne ośrodki koordynacyjne. Gdy chodzi o grupę języka włoskiego, ta rozpocznie swoje obrady w piątek, 15 stycznia, o godz. 17.30; o godz. 16.00 uczynią to grupy języków francuskiego i angielskiego, a grupa języka hiszpańskiego – godz. 18.00, zaś grupa języka portugalskiego – w sobotę o godz. 9.00. 

Natomiast program niedzielny będzie dla wszystich taki sam; Mszy św. na zakończenie spotkania będzie przewodniczyć Przełożony Generalny o godz. 12.30.  

“Po raz pierwszy to spotkanie zostało zorganizowane w ten sposób” – wyjaśnia delegat Przełożonego Generalnego ds. Rodziny Salezjańskiej, ks. Joan Lluís Playà. “Gdy chodzi o stronę organizacyjną, istotne jest tutaj wsparcie techniczne ze strony ANS i IME, ale również wielką pomoc okazali wolontariusze różnych grup Rodziny Salezjańskiej” – dodał.

12 września 2020 r. minął Salezjankom Współpracownicom i Salezjanom Współpracownikom pod znakiem radosnego spotkania.
Rozpoczęcie Roku Formacyjnego Stowarzyszenia było wspaniałą okazją do tego, by spotkać się po dłuższej przerwie, choć w nieco innej rzeczywistości, obarczonej dodatkowymi ograniczeniami. Ale one nie przeszkodziły nikomu!
Na początku konferencja Delegata, ks. Henryka Bonkowskiego, o "trylogii", który nam będzie towarzyszyć w kolejnym roku formacyjnym - o Piśmie Świętym, życiorysie Księdza Bosko i dokumentach, które stanowią fundament działania Stowarzyszenia.
Później Radosław Kowalczyk, nawiązując do słów ks. Generała, iż nie możemy zapominać o postanowieniach Kongresu Światowego, przypomniał główne wyznaczniki pracy w latach 2018-2024.
Na koniec części konferencyjnej Koordynator Prowincjalna, p. Elżbieta Gawłowska podsumowała miniony rok oraz przedstawiła plany no kolejne miesiące pracy.
Nie zabrakło także najważniejszego elementu spotkania, jakim była Eucharystia, po niej zaś wszyscy udali się "przywiązać dusze do ciała" na wspólnym obiedzie
Serdecznie dziękujemy miejscowej wspólnocie za gościnę!

W sobotę 29 sierpnia 2020 r. odbył się w Różanymstoku Regionalny Dzień Skupienia Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników i Salezjanek Współpracownic z północno-wschodniej części Prowincji Warszawskiej. Spotkanie powiązane było z rozpoczęciem nowego roku pracy formacyjnej. Miejscem spotkania było Sanktuarium Różanostockie. Wzięło w nim udział 30 osób z 3 Centrów Lokalnych w tym 3 księży. Z Czerwińska przyjechał ks. Henryk Bonkowski, Delegat Prowincjalny a z Łodzi Elżbieta Gawłowska Koordynator Prowincjalny. Z Ełku przybyły 2 osoby, z Suwałk 11. Suwalskiej grupie towarzyszył ks. Marek Gryn, od miesiąca delegat lokalny SSW oraz proboszcz Parafii MB Miłosierdzia i dyrektor domu. Pozostali uczestnicy to miejscowa wspólnota wraz delegatem ks. Adamem Wtulichem. Ponadto Rada Prowincjalna Stowarzyszenia reprezentowana była przez Mirosława Hartunga z Suwałk, radcę i Celinę Sanik z Różanegostoku, odpowiedzialną za formację. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 10.00 zawiązaniem wspólnoty w sali konferencyjnej Domu Rekolekcyjnego w budynku podominikańskiego klasztoru. Wszystkich zgromadzonych powitał koordynator miejscowego Centrum Lokalnego Tadeusz Możejko. Koordynator Elżbieta Gawłowska przy pomocy prezentacji komputerowej przedstawiła działalność SSW i SW Prowincji Warszawskiej w ciągu ostatniego roku oraz aktualną sytuację Stowarzyszenia Prowincji Warszawskiej w ujęciu statystycznym. Omówiła też wpływ pandemii koronawirusa na życie wspólnoty w skali globalnej. Poinformowała, że na rok odłożone zostały wybory władz różnych szczebli. Stwierdziła, że bardzo ważne i konieczne jest zaangażowanie każdego salezjanina współpracownika i każdej salezjanki współpracownicy na rzecz nowych powołań. Następnie został zaprezentowany program formacyjny na rok 2020-2021.

Po obradach zebrani przeszli do kaplicy, gdzie odmówili radosną część różańca. Rozważania tajemnic przygotowane przez Celinę Sanik poprowadzili przedstawiciele obecnych Centrów Lokalnych. O 12.00 w bazylice Ofiarowania NMP odprawiona została msza św. Przewodniczył jej i kazanie wygłosił ks. Henryk. Jego tematem były fundamenty, na których każdy salezjanin świecki powinien opierać realizację swojego powołania. Zaliczył do mnich „Pismo święte”, „Program Życia Apostolskiego” i biografię świętego Jana Bosko. Na zakończenie mszy świętej Salezjanie Współpracownicy odnowili swoje przyrzeczenie. Ks. Marek z ważnych przyczyn musiał wcześniej wracać do Suwałk i nie mógł uczestniczyć w Eucharystii.

Po przerwie obiadowej wszyscy ponownie zebrali się w kaplicy Domu Rekolekcyjnego. Tu ks. Adam wygłosił konferencję opartą na wskazaniach duchowych św. Jana Bosko odnoszących się szczególnie do miejsca i roli osób świeckich w tworzonych przez niego dziełach, zgromadzeniu i szerzej w Kościele. Okazało się, że zebrane w antologii myśli i głębokie refleksje ks. Bosko wyrażone XIX w. nic nie straciły ze swojej aktualności w czasach obecnych włącznie ze zjawiskami kryzysowymi i niedostatkiem powołań kapłańskich i zakonnych. Rozwijając stwierdzenia założyciela Rodziny Salezjańskiej ks. Adam zachęcił obecnych aby realizowali swoje powołanie w duchowości św. Jana Bosko wszędzie gdzie żyją i pracują w sposób właściwy dla istniejących realiów.

Następnie była adoracja Najświętszego Sakramentu w Godzinie Miłosierdzia. Odmówiono koronkę do Bożego Miłosierdzia i wysłuchano fragmentu „Dzienniczka” św. s. Faustyny odczytanego przez Ewę Żabicką. Na zakończenie ks. Adam i ks. Henryk udzielili obecnym kapłańskiego błogosławieństwa. Była jeszcze niespodzianka przygotowana przez Celinę. Wszyscy obecni otrzymali kartki zwinięte w rulon związany wstążką i udekorowany gałązką bukszpanu. Treścią zapisaną na nich są sentencje z Pisma św. obrazujące miłość Boga do każdego z nas jako Jego dziecka.

Regionalny Dzień Skupienia był zorganizowany w Różanymstoku po raz trzeci w ciągu minionych 4 lat. Poprzednie takie wydarzenia miały miejsce w Różanymstoku 21 maja 2016 r. oraz dokładnie przed rokiem 31 sierpnia. Słowa uznania i podziękowania należą się wszystkim, którzy wnieśli swój wkład w przygotowanie i realizację programu ostatniego sobotniego spotkania.

Tadeusz Możejko

 

W dniach 6 lipca - 18 lipca 2020 roku, w Jeziornej Osadzie, odbyły się wczasorekolekcje Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników Prowincji Warszawskiej pod hasłem:

„W OCZEKIWANIU NA BEATYFIKACJĘ KS. KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO”.

Jeziorna Osada znajduje się w miejscowości Gnojewo, przy drodze pomiędzy Tczewem a Malborkiem. Od 2018 roku gospodarzami tego miejsca są PALLOTYNI.

Na terenie ośrodka znajdują się: dom rekolekcyjny, domki, jezioro wraz plażą, mini zoo, stajnia, muzeum sprzętu rolniczego, muzeum powozów, plac zabaw dla dzieci, boiska do piłki nożnej i siatkówki oraz wieża widokowa.

We wczasorekolekcjach uczestniczyło 37 osób. Byli to: salezjanie współpracownicy, aspiranci, członkowie ich rodzin oraz sympatycy dzieła salezjańskiego z Barczewa, Elbląga, Katowic, Kielc, Kutna, Łochowa, Łodzi, Płocka, Moniek, Warszawy, Żyrardowa.

Opiekę duchową nad uczestnikami sprawowali: ksiądz Henryk Bonkowski – delegat prowincjalny i s. Teresa Nowak – delegatka prowincjalna.

Codzienna jutrznia, codzienna Eucharystia, konferencje, modlitwa różańcowa, Koronka do Miłosierdzia Bożego, salezjańskie modlitwy poranne i wieczorne zbliżały nas do Boga. W naszym programie nie zabrakło również Drogi Krzyżowej oraz Lectio Divina.

Konferencje dotyczyły życia i działalności ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jednym z wielu tematów, które zostały poruszone to „ABC Społecznej Krucjaty Miłości”.

Ks. Prymas mówił „Kiedyś mnie zabraknie, ale wy to sobie przypomnicie”:
1.Szanuj każdego człowieka, bo Chrystus w Nim żyje, bądź wrażliwy na drugiego człowieka, twojego brata.
2. Myśl dobrze o wszystkich - nie myśl źle o nikim. Staraj się nawet w najgorszym dostrzec coś dobrego.
3. Mów zawsze życzliwie o drugich - nie mów źle o bliźnich. Napraw krzywdę wyrządzoną słowem. Nie czyń rozdźwięku między ludźmi. Jednocz sercem i słowem.
4. Rozmawiaj z każdym językiem miłości. Nie podnoś głosu. Nie przeklinaj. Nie rób przykrości. Nie wyciskaj łez. Uspokajaj i okazuj dobroć.
5. Przebaczaj wszystko wszystkim. Nie chowaj w sercu urazy. Zawsze pierwszy wyciągnij rękę do zgody.
6. Działaj zawsze na korzyść bliźniego. Czyń dobrze każdemu, jakbyś pragnął, aby tobie czyniono. Nie myśl o tym, co tobie jest kto winien, ale co ty jesteś winien innym.
7. Czynnie współczuj w cierpieniu. Chętnie spiesz z pomocą, radą, pociechą, sercem.
8. Pracuj rzetelnie, bo z owoców twej pracy korzystają inni, jak ty korzystasz z pracy drugich.
9. Włącz się w społeczną pomoc bliźnim. Otwórz rękę ubogim i chorym. Użyczaj ze swego. Staraj się dostrzec potrzebujących wokół siebie.
10. Módl się za wszystkich, nawet za nieprzyjaciół.
PO TYM CIĘ POZNAJĄ, ŻEŚ UCZNIEM CHRYSTUSA...
W ramach programu pielgrzymkowo – turystycznego nawiedziliśmy Sanktuarium Bł. Doroty w Mątowach Wielkich i odwiedziliśmy Kwidzyń . Pobyt w Kwidzyniu rozpoczęliśmy od mszy św. w miejscowej katedrze pod wezwaniem św. Jana Ewangelisty. Potem był czas na zwiedzanie katedry i zamku. Większość uczestników wczasorekolekcji zwiedziła też zamek w Malborku.

Dnia 9 lipca odwiedził nas ks. Piotr Sosnowski wikariusz inspektora.

W czasie trwania wczasorekolekcji był czas na rozgrywki piłkarskie, wspólne oglądanie filmów, spacery, rozmowy niedokończone i oczywiście pogodne wieczory.


Elżbieta Gawłowska